حساب 100 امام (ره)

سید امیر قمری
 
 • مدیر مشارکت‌های مردمی حساب 100 حضرت امام (ره)
 • متولد: 1349
 • تحصیلات: مهندس معماری 
 • سابقه خدمت: 22سال
 • سوابق مدیریتی: رییس دفتر مدیرکل بنیاد استان

 
 

 مدیر دفتر مشارکت‌های مردمی حساب 100 امام (ره) در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کردستان طی مصاحبه در خصوص جایگاه حساب 100 امام (ره)، گفت: "بنیاد مسکن استان تقویت جایگاه حساب 100 را بعنوان رکن اصلی بنیاد در رأس کارها و اهداف خود قرار داده و به جدیت موضوع را پیگیری می‌کند".

و هدف از اجرای این برنامه مشارکت عمومی احاد مردم در تولید و تأمین مسکن محرومین می‌باشد.

وی گفت: "نحوه عمکرد به اینگونه است که با بکارگیری شـیوه‌های مختلف تبلیغی بصورت علمی و فرهنگ‌سازی مناسب و همچنین اعتمادسازی بین گروه‌های هدف که همانا خیرین می‌باشد، درشهرستان نسبت به شناسایی خیرین اقدام نموده است".

و در اجرای هر برنامه شرط اول ایمان و اعتقاد مجریان بکار خود است. لذا طی جلساتی که با همکاران داشتیم این مهم میسر گردید و تمام همکاران بعنوان مروجین و مبلغین اهداف حساب 100 در پیشبرد اینکار، دفتر مشارکت‌های مردمی را کمک و یاری می‌کنند و بطور داوطلبانه و بصورت مستمر هر ماه بین یک تا سه درصد از حقوق خود را به حساب 100 واریز می‌کنند و با بیان اهداف حساب 100 در محافل خصوصی وکاری مردم را به کمک به این حساب ترغیب می‌کنند.

همچنین، اقدام بعدی که انجام شد تشکیل هیأت امناء مسکن حساب 100 حضرت امام (ره) در مرکز استان و شهرستان‌ها بود که الحمدلله در حال حاضر جلسات بصورت فعال در مرکز استان و 10 شهرستان تابعه بصورت مستمر برگزار می‌گردد.

قمری افزود: "مدیران شعب در شهرستان‌ها بعنوان مسئول حساب 100 شهرستان عمل می‌نمایند و همچنین هر 3 ماهه یک جلسه بعنوان بررسی عملکرد مسکن حساب 100 با حضور مدیران شعب، شورای معاونین با ریاست مدیر کل بنیاد استان برگزار می‌گردد".

و با توجه به تفاوت‌های فرهنگی و مذهبی و قومی استان سعی گردیده که یک نسخه واحد برای تمام شهرستان‌ها آماده نشود و هر شهرستان با توجه به پتانسیل‌های موجود در قالب اهداف و دستورالعمل‌های مربوطه عمل نماید، که این کار باعث افزایش بهره‌وری و کارایی بیشتر در این حوزه شده است.

مدیر دفتر مشارکت‌های مردمی حساب 100 امام (ره) بنیادمسکن کردستان در ادامه گفت در ابتدای هر سال در قالب برنامه و بودجه سالیانه سهم هر شهرستان در جذب کمک‌های نقدی و غیر‌نقدی‌، هبه زمین و تعداد واحدهای احداثی و غیره مشخص و به مدیران شعب ابلاغ می‌گردد..

و با تدابیر اندیشیده شده و پیگیری‌های مستمر الحمدلله اقدامات خوبی در استان صورت گرفته شده که آمار عملکرد دفتر مشارکت‌های مردمی از سال 84 الی 91 به شرح ذیل اعلام می‌گردد.

 • جمع‌آوری کمک‌های نقدی به مبلغ 9,450,000,000 ریال
 • زمین هبه شده به متراژ 28674 متر مربع به ارزش ریالی 3,500,000,000 ریال
 • کمک‌های غیر نقدی شامل مصالح ساختمانی، کارکرد ماشین آلات، لوازم اداری و غیره به ارزش 1,900,000,000 ریال
 • پرداخت کمک بلاعوض از محل حساب 100 حضرت امام به افراد نیازمند به مبلغ 1,500,000,000 ریال به بیش از 210 نفر (قابل ذکر است کمک‌های فوق طی درخواست از هیأت امناء مرکز بوده است)
 • ازمحل کمک‌های نقدی و غیر‌نقدی جمع‌آوری شده و با استفاده از تسهیلات بانکی 255 واحد مسکن حساب 100 حضرت امام (ره) در سطح استان احداث و به افراد واجد شرایط واگذار گردیده است 
 • پرداخت مبلغ 5,550,000,000 تومان ودیعه مسکن به مستأجرین کم در آمد به تعداد 2750 نفر  
 • با توجه به سفر پر خیر و برکت مقام معظم رهبری به استان در سال 88 و تخصیص مبلغ 10 میلیارد تومان جهت کمک به احداث 700 واحد شهری و 600 واحد روستایی، مدیریت واگذاری این واحدها بر اساس دستورالعمل مسکن حساب 100 از طریق دفتر مشارکت‌های مردمی استان انجام شده است و با برگزاری جلسات متعدد با هیأت امناء استان و شهرستان‌ها نحوه واگذاری و قیمت‌گذاری آن مشخص و به تأیید هیأت امناء رسیده است، 600 واحد روستایی 100 درصد به بهره‌برداری رسید و 700 واحد شهری در حال واگذاری می‌باشد.
 • یکی دیگر از وظایف دفتر مشارکت‌های مردمی حساب 100 حضرت امام (ره) ایجاد مشارکت و جذب منابع افراد خیر با محوریت مردمی بودن در قالب انجمن خیرین مسکن ساز می‌باشد که بنیاد استان انجمن خیرین مسکن ساز را با شماره 168 به ثبت رساند و در حال حاضر انجمن فعال و دارای دو پروژه 36 و 280 واحدی می‌باشد.

 

وی با اشاره به همکاری خوب بنیاد استان با انجمن خیرین مسکن‌ساز خاطرنشان کرد، ما در سال 91 رتبه برتر را در زمینه حذب کمک‌های مردمی به حساب 100 امام (ره) برای خانه دارشدن محرومین در بین استان‌های کشور کسب نمودیم.  

قمری در پایان از تعامل و همکاری روابط عمومی این بنیاد درخصوص اطلاع‌رسانی به موقع و انعکاس فعالیت‌های بنیاد مسکن تشکر کرد.