مدیربنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان بانه
 
بختیار خدری
 
سابقه خدمت:84/12/3
 
تحصیلات : کارشناس ارشد
جغرافیا وبرنامه ریزی شهری
 
 سوابق مدیریتی :
 
مدیر بنیاد مسکن دیواندره از 85 تا88

مدیر بنیاد مسکن سقز از 88 تا 92
 
 
 

جغرافیای بانه

شهرستان بانه . در مغرب استان کردستان قرار دارد. از شمال و قسمتی از مغرب به آذربایجان غربی (شهرستانهای بوکان و سردشت )، قسمتی از مغرب و جنوب به خاک عراق (پیشرفتگی شیلر) و از مشرق به شهرستان سقز محدود است . ناحیه ای کوهستانی است با جنگلهای تُنُکْ، که در قسمت علیای رشته کوه زاگرس قرار دارد. ارتفاعات مهمّ آن عبارت اند از: کوه کاکُرْ با مراتع فراوان (مرتفعترین قله 052 ، 2 متر)؛ کوه سوورکیو (بلندترین قله 229 ، 2 متر) و قلة کوتهِ رَشْ در دهستان نَنُور (به ارتفاع 842 ، 2 متر). در کوههای جنگلی آن درختان مازو، بلوط ، زالزالک ، گلابی وحشی ، بادام کوهی و گردو یافت می شود.

شهر بانه ، ، در ارتفاع 525 ، 1 متری از سطح دریا، در دامنة شمالی کوه آربه با (آربابا)، حدود شصت کیلومتری جنوب غربی شهر سقز و 21 کیلومتری مرز عراق قرار دارد. گرمترین دمای آن گاهی به 5ر34 درجه و سردترین آن به 20 درجه زیر صفر می رسد. میزان بارش سالانة آن 824 میلیمتر است . باد سیاه (در زمستان و تابستان )، و باد شمال (که در تابستان موجب خنکی هوای آن می شود) در آنجا می وزد و بادهای دیگری به نامهای زلان و گردباد نیز دارد.
شهر بانه دارای آب لوله کشی است که از چشمه های پیرمراد و احمدآباد، و سد بانه در نزدیکی شهر، تأمین می شود. همچنین سه باغ عمومی و چند مجموعة ورزشی دارد.

 

تاریخ بانه

پیش از اسلام طایفه‌ای زرتشتی به نام قه‌قو بر بانه حاکم بودند که در حمله اعراب و بعداز آن، اختیار دینی‌ها حکومت آن را به دست گرفتند. تا اواسط سده سیزدهم هجری نام اصلی شهر بانه به‌روژه (آفتابگیر) بود و قباله هایی نیز وجود دارد که در همه آنها مرکز بانه قصبه به‌روژه نامیده شده است.این شهر یک بار در قبل از جنگ جهانی اول و بار دیگر در جنگ جهانی دوم دچار آتش‌سوزی شدیدی شد. اکنون گورستان شمال شرقی شهر را بانه کهنه یا کهنه بانه می‌نامند. علت تغییر نام و جابجا شدن محل شهر به واسطه شیوع بیماری‌های وبا و طاعون بود که هر چند سال یک بار شایع می‌شد و چون بازماندگان، محل اولیه را آلوده می‌پنداشتند، مجدداً در جای دیگری به ایجاد شهر و ده می‌پرداختند.آتش‌سوزی و جنگ‌های قبیله‌ای یکی دیگر از عوامل جابجا شدن محل شهر بود. در بانه آبادی‌هایی به نام‌های نیزه دوکهنه، به روژه کهنه، سیاومه کهنه، آرمرده کهنه، توده کهنه و غیره هم شنیده می‌شود، ولی آبادی‌هایی نیز با همان نام‌ها بدون کلمه کهنه وجود دارد.نام بانه را از کلمه کردی Bon به معنی پشت بام و متأثر از ارتفاعات و نحوه استقرار و موقعیت شهر بانه می‌دانند. ارتفاع هزارو پانصد و بیست و پنج متری شهر از سطح دریا و چشم‌انداز ارتفاعات اطراف آن موجب گردیده است که مردم برای رسیدن به شهر مسیر زیادی را به طرف سربالایی طی کنند. نام بانه را به معنی خانه (منظور اقامتگاه و آبادی و مسکن است) و اردو (منظور اردوگاه سربازان است) و پادگان (شهر دو قلعه بزرگ داشته) نیز تفسیر کرده‌اند

 

 

وجه تسمیه بانه:

وجه تسمیه بانه به معنی محل مرتفع است وصورت املائی آن بان است،

 

نگاه آماری به شهرستان بانه:

شهرستان بانه به مرکزیت شهر بانه یکی از شهرستانهای 9 گانه استان کردستان می باشد که مختصات آن شامل طول جغرافیایی 45 درجه و 33 دقیقه تا 46 درجه و 12 دقیقه غربی و عرض جغرافیایی 35 درجه و 47 دقیقه تا 36 درجه و 14 دقیقه شمالی می باشد. مساحت این شهرستان برابر است با 39/1452 کیلومتر مربع که در شمال غرب استان کردستان واقع شده است که از جهت شمال به شهر سردشت، ازشمال غرب به شهر بوکان استان آذربایجان غربی و از سمت غرب به شهرستان پینجوین از استان سلیمانیه عراق محدود می شود. همچنین از سمت شرق به شهرستان سقز و از سمت جنوب نیز حدود آن به شهرستان مریوان در استان کردستان ختم می گردد

بر اساس آمار سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 1385 جمعیت کل شهرستان بانه برابر با 116773 نفر اعم از مرد و زن می باشد که از این میزان جمعیت شهرهای این شهرستان به قرار زیر می باشد:

  1. بانه: 69635

 2. آرمرده 2062

         3. بوئین سفلی: 1069

 4. کانیسور: 1131

جمعیت کل روستاهای شهرستان بانه نیز برابر با 43707 نفر میباشد.

 

بازارچه مرزی سیران بند بانه :

دومین بازارچه مشترک مرزی استان کردستان بازارچه سیران بند بانه است . این بازارچه از لحاظ میزان حجم معاملات و تعداد فعالان و شاغلین در آن و همچنین زمان شروع فعالیت ، رتبه دوم بازارچه های استان را دارد .
استمرار مبادلات مرزی در طول نوار مرزی مناطق زرواو علیا ، کانی سور ، بوالحسن ، چومان و نئور منجر به این می شود که در سال 1374 محل فعلی بازارچه که از توابع روستای مرزی تخلیه شده سیران بند است . به عنوان محل رسمی داد و ستد با شمال عراق تعیین گردد . این بازارچه از طریق راه ارتباطی آسفالته ، 18 کیلومتر از شهر بانه فاصله دارد و از شهر پینجوین استان سلیمانیه عراق 30 کیلومتر و از خود شهر سلیمانیه حدود 160 کیلومترفاصله دارد .
این بازارچه که فعالیت خود را در اولین سال تاسیس با 600 نفر پیله ور بومی آغاز می کند . در اثر ضعف مالی اغلب پیله وران و کم سوادی و ناآشنایی آن ها نسبت به امور تخصصی صادرات و واردات تا تعداد فعالان در آن به حدود هشتاد نفر در سال 1380 تنزل پیدا می کند اما علی رغم تنزل عددی افراد ، حجم و ارزش کالاهای مورد مبادله در آن به ویژه صادرات به شمال عراق روند صعودی داشته است .
بررسی عملکردها نشان می دهد که به جز وقفه کوتاه در فعالیت بازارچه که در سال 1379 رخ می دهد عملکرد آن کماکان تراز مثبتی داشته است .
گر چه صادرات کالا از طریق ان بازارچه نسبت به بازارچه باشماق مریوان از تنوع کمتری برخوردار است ، اما به دلیل اشتراکی که در بازار هدف دارند یک نوع مشابهت کلی در کالاهای صادراتی آن ها دیده می شود .
هما طور که قبلا گفته شد تا پایان سال 1379 استان های ایلام ، کرمانشاه و کردستان در یک گروه مشترک مرزی تقسیم بندی شده بودند که به موجب آن پیله وران این سه استان مجاز به مبادله 56 قلم کالای معین بودند .
بر همین اساس بازارچه سیران بند بانه و نیز عمده اقلام وارداتی اش تا پایان سال مذکور دو محصول چای و برنج و دیگر اقلام مجاز از جمله وسایل الکترونیکی بوده است .
پس از رفع محدودیت و آزادسازی صادرات و همچنین حذف پیمان سپاری از واردات ، صادرات بازارچه سیران بند از تنوع بیشتری برخوردار می شود .
در این مقطع واردا آن در سه محصول تنباکو ، لامپ روشنایی و موز محوریت پیدا می کند.

 

 
 
 
 
بنیاد مسکن انقلاب اسلامی‌

مقدمه:

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی‌در تاریخ 21 فروردین سال 1358 به فرمان حضرت امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی‌ایران به منظور تأمین مسکن محرومان و متولی توسعه و عمران روستاهای کشور و ساخت واحدهای مسکونی شهرها در چارچوب سیاست‌ها و برنامه‌های دولت جمهوری اسلامی‌ایران تشکیل گردیده است.
بنیاد مسکن انقلاب اسلامی‌یک دفتر مرکزی در پایتخت (تهران) و 30 شعبه در مراکز استانها و بیش از 278 شعبه فرعی در سطح شهرستانهای کشور دارد. به علاوه هفت سازمان اجرایی نیز عملاً به منظور انجام مسئولیت ویژه بنیاد مسکن در رابطه با توسعه مسکن در شهرها و روستاها و اقشار کم‌درآمد و بازسازی مناطق آسیب‌دیده از سوانح عهده‌دار وظایف مربوط می‌باشند
 

اهداف بنیاد مسکن انقلاب اسلامی‌طبق اساسنامه و قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی‌

- مطالعه و بررسی در زمینه تشخیص و تعیین نیازمندی‌های مسکن محرومان اعم از روستایی و شهری و فراهم آوردن موجبات اجرای آن با مشارکت، همکاری و خودیاری مردم و دستگاههای مختلف

- تهیه طرح مجتمع‌های زیستی و واحدهای مسکونی ارزانقیمت و اجرای آنها به طور مستقیم یا با مشارکت مردم و همکاری دستگاههای ذیربط در روستاها و شهرها

- تهیه زمین مورد نیاز طرح‌ها و پروژه‌های بنیاد و آماده سازی آنها

- کمک در جهت تأمین مصالح ساختمانی کشور از طریق تهیه، تولید و توزیع

- تهیه طرح‌های‌هادی و اصلاح معابر در روستاها با هماهنگی دستگاههای ذیربط و اجرای آن با مشارکت مردم از محل اعتبارات مصوب واگذاری دولت

- تهیه و ارایه طرحهای لازم برای بازسازی مناطق آسیب‌دیده در اثر جنگ، سیل، زلزله و سایر سوانح طبیعی و اجرای آنها با مشارکت مردم و هماهنگی با سازمان‌ها و دستگاههای ذیربط

- مطالعه و برنامه ریزی و اجرای مصوبه دولت مبنی بر ساخت دو میلیون واحد مسکونی روستایی طی دو برنامه پنج ساله توسعه کشور (ساخت سالانه 200 هزار واحد مسکونی روستایی)

 

 

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان بانه

عمران روستایی

مقدمه : فعالیت‌های عمران روستایی یکی از مهمترین و اصلی ترین اقدامات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی‌در امور کالبدی و عمرانو آبادی روستاهای کشور می‌باشد. این فعالیت‌ها با هدف ایجاد زمینه توسعه و عمران روستاها و تأمین عادلانه امکانات و هدایت فیزیکی جهت بهبود شرایط زیست محیطی نقاط روستایی در سراسر کشور به انجام می‌رسد. لذا با اهداف سند چشم انداز توسعه 20 ساله کشور که به عنوان سند توسعه ملی محسوب می‌گردد، هم راستا می‌باشد.

اهم فعالیت‌ها:

ساماندهی کالبدی سکونتگاههای روستایی

ساماندهی کالبدی سکونتگاههای روستایی طرحی است که به منظور توسعه هماهنگ و موزون فعالیت‌های کشاورزی، صنعتی و خدماتی از طریق توزیع مناسب جمعیت و فعالیت و استقرار بهینه خدمات در محیط‌های روستایی، هماهنگ با نظام شبکه شهری تهیه می‌شود.

اهداف مورد نظر از تهیه طرح‌های مذکور به قرار زیر است:

1.ساماندهی فضایی سکونتگاههای روستایی موجود در قالب نظام تقسیمات فضایی – کالبدی

2.ساماندهی اقتصادی محدوده مورد مطالعه مبتنی بر ارایه برنامه‌ها، طرح‌ها و پروژه‌های اقتصادی به تفکیک تقسیمات کالبدی طرح

3.توزیع و پراکنش جمعیت روستایی در قالب نظام تقسیمات کالبدی طرح

4.ساماندهی مناسب تأسیسات و خدمات رفاهی با توجه به نظام سلسله مراتبی و تقسیمات کالبدی پیشنهادی

 
عملکرد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان بانه:

بنیاد مسکن شهرستان بانه تا کنون در این زمینه فعالیتی نداشته است .

طرح‌ هادی روستایی

طرح‌هادی روستایی طرحی است که ضمن ساماندهی و اصلاح بافت موجود، میزان و مکان گسترش آتی و نحوه استفاده از زمین برای عملکردهای مختلف از قبیل مسکونی، تجاری و کشاورزی و تأسیسات و تجهیزات و نیازمندی‌های عمومی‌روستایی را برحسب مورد در قالب مصوبات طرح‌های ساماندهی فضا و سکونتگاههای روستایی و طرح‌های جامع ناحیه ای تعیین می‌نماید.

اهداف مورد نظر از تهیه و اجرای طرح‌های مذکور به قرار زیر می‌باشند:

1.ایجاد زمینه توسعه و عمران روستاها با توجه به شرایط فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی

2.تأمین عادلانه امکانات از طریق ایجاد تسهیلات اجتماعی، تولیدی و رفاهی

3.هدایت وضعیت فیزیکی روستا

4.ایجاد تسهیلات لازم جهت بهبود مسکن روستاییان و خدمات محیط زیستی و عمومی‌

 
عملکرد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان بانه:

1تهیه طرح هادی : تا پایان سال 1389 در90 روستای شهرستان  تهیه طرح هادی صورت گرفته است که این میزان شامل کلیه روستاهای بالای 20 خانوار شهرستان میباشد . از ابتدای سال 1390 تا پایان مهر ماه نیز نسبت به مطالعه طرح هادی 15 روستای دیگر اقدام گردیده و بدین ترتیب کل طرحهای هادی و در دست مطالعه از بدو شروع این فعالیت تاکنون 105 طرح می باشد. برنامه سال جاری بنیاد نیز تهیه 9 طرح هادی می باشد.

1-   2– اجرای طرح هادی : تا پایان سال 1389 اجرای طرح هادی در18 روستا به اتمام رسیده است . از ابتدای سال 1390 تا پایان مهر ماه نیز نسبت به شروع اجرای طرح هادی در 10 روستای دیگر اقدام گردیده است . به غیر از روستاهای مذکور در طی سفرمقام معظم رهبری تعداد 10 پروژه دیگر تصویب گردیده که از این تعداد تا پایان سال 1389 تعداد 4 روستا به اتمام و 6 روستای باقیمانده در اعتبارات سال 1390 گنجانده شده است . بدین ترتیب کل روستاهای اجرا شده از بدو شروع این فعالیت تاکنون 22 مورد می باشد. برنامه سال جاری بنیاد نیز اجرای طرح در 16روستا می باشد.

بازنگری طرحهای هادی روستایی

در پایان افق دهساله طرحهای هادی روستایی و به دنبال تحولات جمعیتی و تغییر شرایط مختلف اجتماعی،اقتصادی،فرهنگی و کالبدی روستاها، طرح های تهیه شده نیازمند بازنگری و به هنگام سازی می باشند. در جریان روند تهیه این طرحها، ضمن نقشه برداری مجدد و انجام مطالعات آماری و میدانی، کلیه اطلاعات روستاها به هنگام گردیده و بر مبنای شرایط جدید، برای یک دوره دهساله دیگر برنامه ریزی و طراحی می شوند.

اهداف مورد نظر طرحهای مذکور در اصل همان اهداف طرحهای هادی روستایی و استمرار ان در شرایط جدید می باشد:

1.ایجاد زمینه توسعه و عمران روستاها باتوجه به شرایط فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی

2.تامین عادلانه امکانات از طریق ایجاد تسهیلات اجتماعی، تولیدی و رفاهی

3.هدایت وضعیت فیزیکی روستا

4.ایجاد تسهیلات لازم جهت بهبود مسکن روستاییان و خدمات محیط زیستی و عموم

 
عملکرد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان بانه:

تعداد 3 روستا جهت بازنگری در اعتبارات سال 90 گنجانده شده است .

تعیین محدوده روستا

تعیین محدوده روستا طرحی است که ضمن تعیین محدوده قانونی روستا و ارائه طرح و الگوی کاربری اراضی و طرح اصلاح معابر روستا، ضوابط مربوط به نحوه ساخت و ساز ایمن سازی در مقابل سوانح طبیعی، تفکیک زمین و سایر ضوابط و مقررات کالبدی مورد نیاز را تعیین می‌نماید.

اهداف مورد نظر از تهیه طرحهای مذکور به قرار زیر است:

1.ایجاد زمینه توسعه و عمران روستاها باتوجه به شرایط فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی

2.تامین عادلانه امکانات از طریق ایجاد تسهیلات اجتماعی، تولیدی و رفاهی

3.هدایت وضعیت فیزیکی روستا

4.ایجاد تسهیلات لازم جهت بهبود مسکن روستاییان و خدمات محیط زیستی و عمومی

 

عملکرد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان بانه:

از زمان شروع این فعالیت تاکنون طرح تعیین محدوده 3 روستا تهیه گردیده است.

بهسازی بافت باارزش روستایی

بهسازی بافت باارزش روستایی طرحی است که با شناسایی و ارتقای فضاهای باارزش روستایی، توسعه کالبدی – فضایی روستا را از طریق حفاظت و احیای ارزش‌های فرهنگی، تاریخی و معماری آن به شیوه‌های مناسب و بهینه پیگیری می‌نماید.

تهیه و اجرای طرح‌های مذکور به منظور دستیابی به اهداف ذیل به انجام می‌رسد:

1.حفاظت، احیاء و مرمت بافت و کالبد واجد ارزش در رابطه با سکونت و تولید

2.حفاظت و احیای ارزش‌های فرهنگی، تاریخی، کالبدی – فضایی، معماری و منظر روستایی و معرفی این ارزش‌ها در سطوح ملی و فراملی به خصوص در زمینه توسعه گردشگری

3.ارتقای کمی‌و کیفی عرصه‌های زیست و تولید روستایی

4.فراهم نمودن زمینه توسعه و عمران روستا با توجه به شرایط، امکانات و محدودیت‌های موجود

عملکرد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان بانه:

تا کنون بنیاد مسکن این شهرستان در این زمینه هیچگونه فعالیتی نداشته است .

صدور اسناد مالکیت اماکن روستایی

این طرح در بر گیرنده مجموعه فعالیت های حقوقی و فنی تهیه و تنظیم مدارک و نقشه‌های لازم جهت صدور اسناد اماکن روستایی است. صدور سند بر اساس تقاضای جمعی روستاییان و برداشت نقشه تفکیکی روستا با مشخصات ثبتی، تحدید حدود و تعیین مالکیت قانونی املاک صورت می گیرد.

اهداف مورد نظر این فعالیت عبارتست از :

1.ساماندهی و تثبیت نظام مالکیت اراضی واقع در بافت روستاها

2.کاهش و رفع اختلافات حقوقی ناشی از مالکیت ها در روستا

3.امکان بهره‌گیری روستاییان از تسهیلات بانکی

4.کمک به توسعه اقتصادی روستا از طریق افزایش ارزش حقوقی و اقتصادی اماکن واقع در روستا

5.فراهم آوردن بستر مناسب قانونی به منظور تسریع در خدمات رسانی به روستاها

عملکرد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان بانه:

تا پایان سال 1389 تعداد 7650جلد سند مالکیت اماکن روستایی شهرستان صادر شده است.. برنامه سال جاری بنیاد شهرستان صدور 900 جلد می باشد.

 

 

ارائه خدمات فنی صدور پروانه ساختمان روستایی

ارائه خدمات فنی و مهندسی در صدور پروانه ساختمانهای روستایی براساس ضوابط و مقررات فنی و طرحهای هادی مصوب و نظارت بر اجرای ساختمانهای روستایی صورت میگیرد. به منظور حصول اطمینان از رعایت کلیه شاخص های فنی وکارشناسی و استانداردهای معماری و شهرسازی در ساخت وساز روستایی و ارتقای کیفیت و دوام واحدهای ساخته شده، بنیاد مسکن در کلیه مراحل صدور پروانه و همچنین ساخت بنا، نظارت نموده وخدمات فنی و مهندسی ارایه می نماید.

اهداف مورد نظر از این فعالیت عبارتند از :

1.جلوگیری از ساخت و سازهای غیر اصولی و غیر مجاز در روستا

2.افزایش کیفیت ساخت و سازهای روستایی

3.دسترسی روستاییان به خدمات فنی و مهندسی

4.هدایت توسعه کالبدی روستا

عملکرد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان بانه:

تا پایان سال 1389 ارایه خدمات فنی جهت صدور 2402 فقره پروانه ساختمانی صادر شده است. از ابتدای سال 1390 تا پایان مهر ماه نیز ارایه خدمات فنی جهت صدور تعداد 450 فقره پروانه صادر شده و به این ترتیب از بدو شروع این فعالیت تاکنون مجموعاً ارایه خدمات فنی جهت صدور 2852 فقره پروانه ساختمانی در روستاها صادر شده است.

تملک و واگذاری زمینهای روستایی

یکی از وظایف بنیاد مسکن، تملک اراضی ملی و دولتی واقع در محدوده و حریم روستاها بر اساس موازین قانونی میباشد. اراضی تملکی پس از تهیه طرح تفکیکی بر اساس ضوابط طرح هادی و آماده سازی اولیه، فازبندی و اولویت بندی شده و به مرور زمان، کاربریهای عمومی به دستگاههای اجرایی مربوطه و قطعات مسکونی نیز به متقاضیان واجد شرایط جهت احداث مسکن واگذار می گردد.

از جمله اهداف این طرح عبارتند از:

1.تامین زمینهای لازم جهت عمران و نوسازی روستاها

2.هدایت توسعه کالبدی و نظم دهی به گسترش فیزیکی روستاها

3.تفکیک اصولی زمین و رعایت استانداردها و ضوابط فنی و شهرسازی

4.ایجاد انگیزه سکونت و فعالیت برای روستاییان

5.حمایت از خانوارهای روستایی فاقد زمین جهت احداث مسکن

عملکرد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان بانه:

تا پایان سال 1389 تعداد 511 قطعه زمین روستایی واگذار شده است.

بهسازی روستاهای نمونه

طرح بهسازی روستاهای نمونه طرحی است که تمامی پروژه‌های عمرانی مورد نیاز روستا را شامل و براساس آن زمینه‌های لازم برای توسعه سایر بخشها از جمله اشتغال و معیشت روستاییان فراهم می‌گردد. مجموعه اقدامات اجرایی که در روستاهای نمونه انجام می‌شود بر مبنای سند توسعه روستا (طرح هادی) صورت می‌پذیرد.

تهیه و اجرای طرحهای مذکور به منظور دستیابی به اهداف ذیل انجام می‌شود:

1.توسعه و ترویج فعالیت بهسازی روستایی و تدوین الگوی مناسب آن

2.زمینه سازی برای دستیابی به توسعه یکپارچه و همه جانبه در روستاها

3.توانمند سازی روستاییان برای مشارکت در اقدامات عمرانی.

عملکرد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان بانه:

از بدو شروع این فعالیت تاکنون نسبت به مطالعه2 طرح روستای نمونه اقدام شده است.

امورمسکن شهری

بنیادمسکن انقلاب اسلامی به موجب اساسنامهمصوبخودتولیدانبوهمسکنشهریرادرقالبمسکنحمایتیومسکنبهقیمتتمامشدهبرایگروههایکمدرآمددردستورکاردارد.

هدفغاییبنیادمسکندرموضوعتولیدمسکنشهریتأمینمسکنبرایاقشارکمدرآمدمتناسببانیازهایمادیومعنویمتعادلباوضعیتاقتصادیخانوادهکمدرآمدمی‌باشد.

برایتحققاینهدفسیاست‌گذاریبخشمسکنشهریعبارتاستاز:

1.       تولیدانبوهمسکنبرایکاهشهزینهها

2.       توجهبهمقاومسازیبنابرایافزایشعمرمفیدساختمان

3.       پرهیزازتزئیناتغیرضروریدربنا

4.       صیانتازشأنومنزلتخانوادهوپرهیزازنمایشپروژه‌هایمسکونیتحویلیبهعنوانمسکنفقرا

5.    تعریفپروژه،احداثآنبرایطیفیازطبقاتمحرومتامیاندرآمدبرایجلوگیریازتجمعخانواده‌هایفقیردریکپروژهوپرهیزازاثراتتشدیدفقردریکجانشینیفقرا

6.    استفادهازیارانه‌ها،خاصسازمان (حساب 100 حضرتامام (ره)) ودولت،تسهیلاتبانک‌ها،کمک‌هایخیرینو... درتأمینبهایواگذاریواحدمسکونیبرایکاهشفشاراقتصادیبهخانوادهکمدرآمد

7.    توجهبهمعماریبیرونیودرونیبنابهویژهدربرخورداریازنورآفتاب،شرایطبهداشتی،منظروزیباییمحیطوتوجهبهعدماشرافبهدرونواحدمسکونیبرایارتقاءمطلوبیتواحدمسکونی

8.    توجهبهتأمینسایرشرایطوامکاناتموردنیاززندگیاعمازتأمینانرژی،آب،خدماتآموزشی،بهداشتیو... فضایسبزمحوطهدرزمانساختپروژه

عملکرد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان بانه:

در شهرهای زیر 25هزار نفر جمعیت پرداخت تسهیلات برای احداث هر واحد 200 میلیون ریال در قالب مسکن مهر میباشد که تا حال 80 واحد از این محل احداث گردیده و پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن ویژه مستاجران کم درآمد به مبلغ 2.330.000.000 ریال و احداث 28 واحد مسکن روستایی از محل حساب 100 حضرت امام (ره) و 20 واحد مسکن شهری در قالب مسکن محرومین و احداث 52 واحد در قالب مسکن طرح ولایت از جمله فعالیتهای مسکن شهری این بنیاد می باشد .

 
 
امور بازسازی و مسکن روستاییا 
 
 

فعالیت‌ها

سانحه‌خیزی ایران

مقدمه:

براساس گزارش سال 2000 برنامه عمران ملل متحد UNDP، ایران یکی از سانحه‌خیزترین کشورهای جهان محسوب می‌شود مانند سیل، طوفان، رانش زمین و از همه مهمتر زلزله، هر ساله بسیاری از سکونتگاهای ایران را به ویژه در مناطق روستایی تهدید می‌کند.

آسیب‌پذیری ایران در برابر زلزله

از نظر زلزله‌خیزی تقریباً در مقاطع 5 تا 7 سال یک بار شاهد وقوع زلزله با بزرگی 6 تا 7 درجه در مقیاس ریشتر و گاهی بیشتر هستیم براساس مطالعات زمین‌شناختی حدود 97 درصد از شهرها و روستاهای کشور ما در معرض خطرات ناشی از وقوع زلزله می‌باشد.

بنابراین بنیاد مسکن برای مقابله با تهدید سوانح طبیعی عملیات پیشگیری پیش از وقوع سانحه را با اجرای طرح ویژه بهسازی و نوسازی سکونتگاههای آسیب‌پذیر روستایی و همچنین بازسازی مناطق سانحه‌دیده پس از وقوع سانحه را در دستور کار خود قرار داده است.

طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی

مقدمه:

طرح بهسازی مسکن روستایی از سال 1374 توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، با هدف بهبود کیفیت مسکن و بافت روستایی و ارتقاء سطح ایمنی، بهداشتی، رفاه و آسایش مسکن روستایی آغاز گردید. این مهم توأم با ارایه تسهیلات و زیرساخت‌ها، قابلیت آن را می‌یافت که به ایجاد حس تعلق به مکان، حفظ تراکم جمعیت خانوار، بهبود سیمای بصری و چشم انداز روستا، مقاوم سازی مسکن و در نتیجه بهسازی زندگی روستایی بینجامد، هر چند با فراز و نشیب‌ها و مشکلات فراوان اداری و اجرایی روبرو بود. لیکن به منظور تسریع در روند اجرای بهسازی مسکن روستایی و نیل به اهداف این طرح، و با عنایت به کسب تجارب ارزنده و شناسایی نقاط ضعف و کمبود سال‌های گذشته، طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی در سال 1384 در هیأت محترم دولت مطرح شده و به تصویب رسید.

براساس این طرح نسبت به مقاوم سازی واحدهای مسکونی کم دوام و بی دوام در روستاهای کل کشور اقدام و سالانه 200 هزار واحد مسکونی روستایی ساخته می‌شود و در طی دو برنامه پنج ساله دولت تعداد دو میلیون واحد مسکونی روستایی مقاوم سازی خواهد شد.

 

وضعیت مسکن روستایی در ایران

 

تعداد واحد مسکونی


جمع

بادوام

نیمه بادوام

کم دوام

تعداد

3751179

1092835

1397114

1261230

درصد

100

1/29

2/37

6/33

 

 

منشور اهداف طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی

-ماده 1: احداث مسکن مقاوم و بادوام روستایی

- ماده 2: تلاش در حفظ هویت معماری بومی‌مسکن روستایی

- ماده 3: تأمین جنبه زیباشناسانه سیمای روستا

- ماده 4: تأمین مسکن متناسب با نیاز روستایی

- ماده 5: احداث مسکن سبز روستایی

- ماده 6: تغییر فضای روستایی از محیطی غیربهداشتی، آسیب پذیر و رو به زوال به فضای سرزنده، شاداب و جاذب و زیبا به لحاظ جلوگیری از مهاجرت

- ماده 7: تطبیق کالبد مسکن روستایی با زندگی امروزی (احداث مسکن روستایی مطابق زندگی امروزی)

- ماده 8: گذر از نگرش (تأمین سرپناه برای روستایی) به (تأمین مسکن برای روستایی)

- ماده 9: ارتقاء توسعه سکونتگاههای روستایی و تلاش در نزدیکی سطح بهره مندی از رفاهیات شهرها و روستاها

- ماده 10: تلاش در بهینه سازی مصرف انرژی در مسکن روستایی

- ماده 11: افزایش قابلیت و سرعت اجرای طرح‌های کالبدی و عمرانی روستاها

- ماده 12: تأمین بهداشت محیط روستایی با تولید مسکن روستایی بهداشتی (ارتقاء سطح بهداشت در سکونتگاههای روستایی)

- ماده 13: تلاش در به حداقل رساندن آثار مخرب تقلید کورکورانه از ظواهر شهری نامناسب در تولید مسکن روستایی

- ماده 14: ایجاد تحرک در چرخه تولید مسکن روستایی

- ماده 15: ترویج الگوهای منتخب و برجسته معماری روستایی به لحاظ فرم و جنبه‌های زیباشناختی سیمای روستا

- ماده 16: ترویج فرهنگ بیمه و ایجاد زمینه‌های لازم جهت تحت پوشش قرار دادن واحدهای احداثی مسکن روستایی

 

انتخاب و بکارگیری مشاوران جهت مطالعه و طراحی الگوهای مسکن روستایی

به منظور حفظ هویت معماری روستاهای کشور و همچنین توجه به نیازهای متأثر از شرایط روز، تعداد 30 مشاور جهت تهیه الگوهای معماری روستایی استان با توجه به موقعیت و شرایط جغرافیایی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و... فعالیت می‌نمایند. مشاورین پس از انجام مطالعات کتابخانه ای و برداشت‌های میدانی، احکام و ضوابط طراحی الگوهای همساز با اقلیم، معیشت، فرهنگ و... را در مناطق روستایی استان‌ها تهیه می‌نمایند.

 

طرح نظام فنی روستایی

با توجه به لزوم ساخت واحدهای مسکونی مقاوم و امن در مقابل خطرات حوادث طبیعی ضرورت تشکیل یک نظام کنترلی در ساخت و سازهای روستایی برای دستیابی به مسکن روستایی مقاوم و نیز اهمیت مسکن روستایی در رشد و توسعه پایدار کشور، موضوع ساخت و ساز اصولی با نظارت مناسب نباید نادیده گرفته شود.

طرح نظام فنی روستایی تشکیلاتی است که برای دستیابی به این امر مهم شکل گرفته و از سال 1382 در تمامی‌استان‌های کشور راه اندازی و کلیه نقاط روستایی را تحت پوشش قرار داده است.

 

اهداف طرح نظام فنی روستایی

-ترویج اصول فنی ساختمان سازی و رشد آگاهی عمومی‌

- هدایت بافت فیزیکی روستاها و بهسازی محیط زیست و سکونتگاههای روستایی براساس طرح‌های هادی روستایی

- بالا بردن کیفیت ساخت و سازهای روستایی

- استفاده صحیح از مصالح مقاوم و استاندارد

- شناسایی، بکارگیری و ساماندهی نیروهای انسانی بومی‌مستعد در فن ساختمان سازی روستایی

- بالا بردن سطح دانش فنی و اجرایی ناظرین با آموزش علمی‌و عملی مستمر آنان

 

مطالعات و تحقیقات

به منظور ارتقاء دانش فنی و کاربردی و تهیه و تدوین اطلاعات پایه و مبانی نظری در زیربخش‌های بازسازی و مسکن روستایی، مطالعات و تحقیقات و آموزش و ترویج، دو رکن اساسی فعالیت‌های این بخش می‌باشد که با هدف‌های زیر در دست پیگیری است:

- دستیابی به برترین تکنیک‌ها و روش‌های بازسازی و ساخت مسکن روستایی در جهت ایجاد ایمنی و آسایش برای روستاییان

- تشکیل و بهنگام سازی متمرکزترین سامانه اطلاعاتی مطالعات و تحقیقات بازسازی و مسکن روستایی

- تشکیل سامانه جامع اطلاعات و آمار با بهره گیری از قابلیت‌های فن آوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) و سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی (GIS)

 

مأموریت

-برنامه ریزی، هدایت و نظارت بر فعالیت‌های مطالعاتی و تحقیقاتی حوزه بازسازی و مسکن روستایی

- برنامه ریزی، هدایت و نظارت بر فعالیت‌های آموزشی و ترویجی در زمینه ساخت مسکن مقاوم برای مردم و دست اندرکاران ساخت

- تلاش در جهت دستیابی به الگوهای مختلف و برتر طراحی و ساخت مسکن مطلوب

- تعامل کارآمد، نهادینه و پویا با دانشگاهها، مراکز علمی‌– پژوهشی، نهادهای صنفی، دستگاههای اجرایی و عوامل ذیربط بازسازی و مسکن روستایی

- برگزاری همایش‌های تخصصی منطقه ای، ملی و بین المللی در حوزه بازسازی و مسکن روستایی در جهت مشارکت علمی‌با متخصصان داخلی و خارجی

- اهتمام به انتشار تالیفات، ترجمه‌ها و نتایج حاصل از پروژه‌های تحقیقاتی صورت گرفته در حوزه

- راه اندازی نظام پیشنهادها در جهت تعامل هر چه بیشتر با مراکز استان‌ها

- ارایه راهکارهای افزایش مشارکت عمومی‌در فعالیت‌های بازسازی و مسکن روستایی

عملکرد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان بانه:

پرداخت تعداد 752 فقره وام قرض الحسنه تعمیرات و ساخت حمام روستایی از ابتدای سال 1385 تا پایان سال 1389

انعقاد قرارداد 2832 نفر با بانکهای عامل جهت دریافت تسهیلات مقاوم سازی مسکن روستایی از سال 1385 تا پایان سال 1389 که از این تعداد 2488 نفر شروع به کار نموده اند و از ابتدای سال 1390 نیز تا پایان آبان ماه تعداد 100 نفر به بانکهای عامل معرفی شده اند که از این تعداد نیز 83 نفر شروع بکار نموده اند .