بدنه اخبار

بازدید

به گزارش روابط عمومی بنیادمسکن انقلاب اسلامی استان کردستان

روز دوشنبه مورخ 99/7/7 مهندس شاملو معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ، دکتر طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور و مهندس قادری مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کردستان با دکتر حسام مهدی نماینده سازمان جهانی یونسکو دیدار و گفتگو کردند .

شایان ذکر است : دکتر حسام مهدی نماینده سازمان جهانی یونسکو برای بازدید از منطقه اورامان جهت ثیب جهانی این منطقه آمده بود.

در جلسه ای که به همین منظور تشکیل شد ابتدا دکتر حسام مهدی از طبیعت زیبای منطقه اورامان تعریف نمود و گفت : از دیدن اینهمه زیبایی بسیار تحت تاثیر قرار گرفتم .

وی افزود: امیدوارم هر توسعه ای که در این منطقه اتفاق افتد در کنار آن ویژگیهای معماری منطقه حفظ شود. و همچنین در طرح توسعه روستاها باید راهبردها بصورتی باشد که با قوانین میراث فرهنگی همسو بوده و پروژه هایی مانند سد و معدن اگر در این مناطق انجام شود باید قبلا بررسی شود که عوارض جانبی برای منطقه نداشته باشد که خوشبختانه سدی که در نزدیکی این منطقه قرار دارد برای بافت منطقه و اکوسیستم آن تاثیر منفی ایجاد نکرده است .

نماینده سازمان جهانی یونسکو با اشاره به اینکه ثبت جهانی یک منطقه از لحاظ اقتصادی و توسعه ، تاثیر زیادی خواهد گذاشت ، ادامه داد : باید در بافتهای روستایی به گونه ای از قوانین و استانداردها ی ملی ساختمان استفاده شود که بنای سنتی خانه روستایی حفظ شود .

سپس مهندس شاملو گفت : بنیاد مسکن یک نهاد عمومی غیر دولتی است که پس از انقلاب تاسیس شده و مهمترین وظیفه آن فعالیت در امور کاربردی روستاها می باشد

وی افزود : از دیگر وظایف بنیاد مسکن که یک نهاد مشارکت عمومی است ، بازسازی مناطق آسیب دیده می باشد که پس از زلزله گیلان در 30 سال پیش ، بنیاد مسکن که در بازسازی آنجا بسیار فعال و تاثیر گذاز بود مورد تشویق همگان قرار گرفت و از آن به بعد به عنوان یک پایلوت در بحث بازسازی مورد توجه و اهمیت بود .

مهندس شاملو توضیح داد : در ارتباط با روستا ها 3 سطح برنامه ریزی وجود دارد :

مطالعات راهبردی برای توسعه منظومه های روستایی طرح هادی روستایی و بهسازی و احیای بافتهای با ارزش روستایی

شاملو در ارتباط با مشارکت مردم کردستان خصوصا منطقه اورامان با بنیاد مسکن گفت : همکاری مردم بسیار خوب است و در بحث توسعه روستاها بسیار موثر می باشد.

در ادامه مهندس شاملو از روستای وصی از توابع شهرستان سنندج بازدید بعمل آورد و از نزدیک فعالیتهای انجام شده در روستا را مورد بررسی قرار داد.

وی افزود : روستاهای کردستان هنوز جای کار دارند وباید تلاش خود را دوچندان کنیم چون مردم کردستان لایق این زحمات هستند .