پدافند غیر عامل

 

پدافند غیرعاملنوعی دفاع غیر نظامی است و به مجموعه اقداماتی اطلاق می‌گردد که به بکارگیری جنگ افزار نیاز ندارد و با اجرای آن می‌توان از وارد شدن خسارات مالی به تجهیزات و تاسیسات حیاتی و حساس نظامی و غیرنظامی و تلفات انسانی جلوگیری نموده و یا میزان این خسارات و تلفات را به حداقل ممکن کاهش داد.

پدافند غیرعامل به معنای کاهش آسیب‌پذیری در هنگام بحران، بدون استفاده از اقدامات نظامی و صرفا با بهره‌گیری از فعالیت‌های غیرنظامی، فنی و مدیریتی است. اقدامات پدافند غیرعامل شاملپوشش، پراکندگی، تفرقه و جابجایی، فریب، مکان یابی، اعلام خبر، قابلیت بقا، استحکامات، استتار، اختفاء، ماکت فریبنده و سازه‌های امن می‌باشد.

در پدافند غیرعامل تمام نهادها، نیروها، سازمان‌ها، صنایع و حتی مردم عادی می‌توانند نقش موثری ایفا کنند در حالیکه در پدافند عامل مانند سیستم‌های ضدهوایی و هواپیماهای رهگیر، تنها نیروهای مسلح مسئولیت برعهده دارند.

هر چقدر درجه هشیاری مدیریت دفاعی برای بکارگیری پدافند عامل بالا باشد، باز هم دشمن سعی دارد در ساعات نخست تهاجم با واردکردن ضربات سنگین به مراکز مهم دفاعی و مراکز حساس و حیاتی کشور آسیب برساند و برای این کار پرهزینه ترین ابزار را با قدرت آتش سنگین بکار می‌گیرد. معمولاً بعد از روزهای اول و تهاجم هوایی، جنگ زمینی آغاز می‌شود که طی آن زیرساخت‌های حساس و مهم کشور، با همان دقت اولیه ولی با گستردگی بیشتر مورد تهاجم هوایی قرار می‌گیرد. در صورتیکه روحیه دفاعی ملت پس از چند هفته حفظ شود، در مرحله بعدی بمباران افراد غیر نظامی آغاز می‌شود که اکثرا بعنوان خطای نظامی وانمود می‌گردد. طی این مرحله از تهاجم ایجاب می‌کند که تمام ساختمانها در مقابل موج انفجار، ترکش و امکان فروپاشی مقاومت نسبی قابل قبولی داشته باشند و در بخش‌های مناسبی از آنها فضای امن قابل بهره برداری در دسترس باقی بماند.

تهدیدها به دو دستهٔ تهدیدهای طبیعی و انسان ساز تقسیم می‌گردند. تهدیدهای طبیعی (مانند سیل، زلزله و توفان) مشمول پدافند غیرعامل نیستند اما تهدیدهای انسان ساز در این حوزه قرار گرفته و خود به سه دسته تقسیم می‌گردند:

  • تهدیدهای نظامی: شامل تهاجم هوایی، زمینی و دریایی
  • تهدیدهای امنیتی: شامل خرابکاری، بمب گذاری و ...
  • تهدیدهای اتفاقی: شامل آتش سوزی، انفجار مخازن سوخت و یا نشت مواد خطرناک و...

 
اصول پدافند غیر عامل
 

در اکثر منابع علمی و نظامی دنیا اصول مهم پدافند غیرعامل در قالب موارد زیر ذکر شده‌است:

  • استتار 
  • اختفا 
  • پوشش 
  • فریب 
  • تفرقه و پراکندگی 
  • مقاوم‌سازی و استحکامات 
  • اعلام خبر 

 
 برای اطلاعات بیشتر به وب سایت های زیر مراجعه فرمایید.
 
 
 

به گزارش روابط عمومی بنیادمسکن کردستان ، جلسه مبانی اصول پدافند غیر عامل با حضور محمد رضایی مدیر کل پدافند غیر عامل استانداری کردستان ، مدیر کل بنیادمسکن کردستان ، معاونین ومدیران بنیادمسکن شهرستانهای استان در محل سالن شهیدحیدری این بنیاد برگزار شد ، رضایی مفاهیم و اصول و تعاریف پدافند غیر عامل و انواع تهدیدات حوزه پدافند غیر عامل را بیان نمودند، وی گفت تاسیس سازمان پدافند غیر عامل که با دستور اکید رهبر معظم انقلاب صورت گرفت و برای صیانت از نظام و مملکت در مقابل تهدیدات عدیده دشمنان عنوان داشت و گفت دراین راستامتولیان امر حفاظت ونگهداری آن رابعهده دارندوی همچنین شرحی از ساختار سازمانی سازمان پدافند غیر عامل کشور و تقسیمات استانی و شهرستانی و جایگاه آن در ادارات کل راارایه دادو در خصوص رعایت اصول و مبانی پدافند غیر عامل، اشاره ای به تهدید بالقوه در حوزه های زیستی کرد و راههای مصونیت سازی راتشریح کردمدیرکل پدافندغیرعامل از تعامل وهمکاری مدیرکل بنیادمسکن کردستان قدردانی نمود ، درادامه مهندس قادری گفت بنیادمسکن بعنوان یکی ازاعضاء کارگروه پدافندغیرعامل راه وشهرسازی است و جدیدا" درحوزه های مسکن وعمران روستایی پدافندغیرعامل آغازشده که اگرازاعتبارات عمرانی دراین خصوص کمک شودمی توان یک نفرکارشناس رادرتشکیلات این بنباد جهت امورات مربوطه معرفی کردوی افزود ، بایدبه موضوع تهدیدات محیط زیستی فاضلاب روستایی هم توجه شود.